ANIFILM 2022

ANIFILM 2022 se koná v Liberci od 10. do 15. května

Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM proběhne v Liberci ve dnech 10. až 15. května. V rozsáhlé mezinárodní a národní soutěži se v řadě kategorií představí ta nejlepší a nejnovější tvorba, která v současné světové animaci vzniká. Doprovodný filmový program se pak tematicky bude věnovat hlavně animovanému humoru, připomene řadu nejlepších tvůrců a filmů z různých dob i zemí, k vidění budou i letošní krátké animované filmy nominované na Oscary. Speciální filmový program bude věnován Ukrajině, festival představí to nejlepší ze současné tvorby ukrajinských animátorů a v programu budou i filmy určené ukrajinským dětem, které v Liberci našly dočasný bezpečný domov.

Přijďte se na ANIFILM zasmát

Bude totiž čemu! Legraci si ze svých protagonistů dělaly už první animované filmy, a jak se přesvědčíte v letošním programu tematicky zaměřeném právě na humor v animaci, nezůstalo za historii tohoto média jenom u krátkých vtípků a ztřeštěných grotesek. Animace, která takřka nemá žádná omezení, umožnila rozvoj mnoha žánrů. Některé definují přehlídky splašených gagů, satira a parodie zase holdují podvratným či politickým vtipům. Spojení komedie a trudných osudů přineslo animovanou tragikomedii a morbidní, černý či lechtivý humor dal vzniknout řadě kousků i pro otrlejší diváky, které se díky tomu ocitnou v programové sekci Půlnoční humory. Připravuje se nálož celovečerní animace i krátkých filmů v tematických pásmech. Chybět nebudou osvědčené klasiky ze studií Aardman, National Film Board nebo DreamWorks, hořkosladký příběh Mary a Maxe či švihlý estonský humor. Setká se zde Bambi s Godzillou, připomene se také ostrá satira „ostravského rebela“ Ilji Nováka. Téma Animace & humor se promítne i do skladby hostů, industry programu a samozřejmě do programu pro děti. Zapojí se i řada festivalových hostů i porotců. Do Liberce například dorazí Bill Plympton, legenda americké nezávislé animace. Ten s sebou přiveze svou celovečerní i krátkometrážní tvorbu, která je svým často velmi ostrým humorem pověstná.

Mezinárodní soutěž bude tradičně pořádně nadupaná

Do prestižní soutěže celovečerních animovaných filmů se přihlásilo celkem 40 filmů z celého světa. Do soutěžního festivalového programu postoupilo 11 z nich a jsou mezi nimi jak filmy prověřené již mnoha oceněními, tak i naprosté novinky. Mezi ty již oceňované patří například filmy Gorila a já švédské režisérky Lindy Hambäck, držitel tří Evropských

filmových cen a na tři Oscary nominovaný anidok Utéct dánského režiséra Jonase Pohera Rasmussena. Českou animaci v této kategorii zastupuje film Michaely Pavlátové Moje slunce Mad a čeští animátoři se podíleli i na snímku Přes hranici francouzské autorky Florence Miailhe. V soutěži se prosadily i zcela nové celovečerní filmy, z nichž některé se v Liberci na Anifilmu divákům představí poprvé. Z Japonska dorazí nový film Koji Yamamury Mnoho severů. Především na nejmladší a mladší diváky se zaměřují filmy tvůrců, kteří se se svými předchozí filmy na Anifilmu již prezentovali. Jsou to švédský režisér Michael Eklblad a jeho novinka Úplně nejlepší narozeniny japonský režisér Mamoru Hosoda s opulentním anime Belle a izraelský režisér Ari Folman s animovaným dramatem Kde je Anna Franková?. Divákům Anifilmu je známý i italský režisér Alessandro Rak, který do soutěže přihlásil svůj nový film Yaya e Lennie – Kráčející Svoboda. Poprvé se pak na Anifilmu představí francouzský tvůrčí tandem Anne-Laure Daffis a Léo Marchand s filmem Sousedé mých sousedů. Tyto nováčky doplní další autorská dvojice Satomi Maiya a Yutaro Kubo z Japonska s novinkou Dívka z cizí země, která bude mít na Anifilmu dokonce světovou premiéru za účasti tvůrců.

Do soutěže krátkých filmů postoupilo 31 titulů z celkem 513 přihlášených. Mezi zastoupenými státy najdeme stálice, jako jsou Francie či Kanada, zároveň ale ve čtyřech soutěžních blocích narazíme i na snímky z Mexika, Íránu, Japonska nebo z Chile.

Z bezmála pětistovky přihlášených studentských prací festivalová komise vybrala 33 snímků. „Okno do budoucnosti animace“, jak je studentská tvorba vnímána, se představí ve třech blocích. Z České republiky se do výběru probojovaly dvě režisérky, vzešlé z pražské FAMU – Diana Cam Van Nguyen s ceněným anidokem Milý tati a Andrea Szelesová s filmem Sestry.

Vedle celovečerních, krátkých a studentských filmů se na Anifilmu tradičně setká a utká animovaná tvorba i v dalších kategoriích, kterými jsou videoklipy, abstraktní a nenarativní animace, VR filmy a počítačové hry. Široká prezentace současné české tvorby pak proběhne v rámci tradiční soutěže Český obzor.

A na závěr pár ochutnávek z dalších programů

Doprovodný filmový program se bude věnovat také současné autorské ukrajinské animaci a součástí Anifilmu je pochopitelně oblíbený bohatý program pro děti a to nejen v pro ně přímo určené sekci Animo. V rámci dětského programu budou zařazeny i filmy určené ukrajinským dětem, ať již budou nemluvené nebo vybavené ukrajinským dabingem. A pochopitelně většina filmů v těchto programech se opět ponese v duchu hlavního festivalového tématu Animace & humor.

V sekci Narozen v Liberci festival letos připomene osobnost Vlasty Buriana a jeho málo známou stopu ve filmu i animovaném, včetně jediného dabingového počinu jeho kariéry. Festival tímto připomíná výročí šedesáti let od smrti tohoto výjimečného libereckého rodáka.

Dílny animace jsou vyhledávané workshopy, kde si děti pod vedením lektorů mohou vytvořit animovaný film, popřípadě vyzkoušet práci zvukového mistra. Festival nabídne také prostor pro prezentaci a hraní soutěžních her a pro projekty virtuální reality, jež si diváci mohou vyzkoušet v Game a VR zóně.

Centrem festivalu bude opět liberecký zámek, kam by měly směřovat první kroky každého návštěvníka Anifilmu.

https://www.anifilm.cz/cs/