David Cronenberg Evolution

19. 2.  – 17. 7. 2016

Galerie hlavního města Prahy
Dům U Kamenného zvonu
Staroměstské náměstí 13
Praha 1

V roce 2011 jsme se zasnily, že by bylo skvělé shlédnout mezinárodní filmové výstavní projekty nejen v Paříži, Londýně, Vídni či New Yorku, ale i v Praze – představit vybrané ikony světové kinematografie také českému publiku. Po výstavě Tima Burtona v roce 2014 jsme potěšeny, že společnost Art Movement může místní diváky seznámit s významným mezinárodně uznávaným kanadským režisérem Davidem Cronenbergem, do jehož filmové kuchyně budou moci nahlédnout prostřednictvím fotografií, skic, kreseb, rekvizit nebo nikdy nezveřejněných filmových záběrů a ve speciálně vybudovaném kině shlédnout jeho rané či dnes již kultovní filmy. Vývoj a proměny člověka jsou provázeny velmi zneklidňujícími představami diváka samotného a často nás zavádějí do světa vlastních, nikdy nevyřčených přání či obav…

REŽISÉR DAVID CRONENBERG stvrdil své renomé originálního tvůrce s osobitým autorským rukopisem jedinečným filmovým dílem, k němuž patří Shivers, Rabid, Fast Company, Mláďata, Scanners, Videodrome, Moucha, Příliš dokonalá podoba, Nahý oběd, Crash, eXistenZ, Mrtvá zóna,  M. Butterfly, Pavouk, Dějiny násilí, Východní přísliby, Nebezpečná metoda či Cosmopolis. V roce 2014 uvedl v Cannes v premiéře své Mapy ke hvězdám, jejichž scénáristou byl spisovatel Bruce Wagner a kde se v hlavních rolích objevili Julianne Moore, John Cusack a Mia Wasikowska, a na podzim téhož roku představil svoji románovou prvotinu Konzumárium.

Cronenberg, často vyzdvihovaný jako jeden z nejvýznamnějších a nejvlivnějších režisérů dneška,       si svými filmy získal obdiv kritiky i diváků v mezinárodním měřítku. V roce 1999 předsedal porotě Filmového festivalu v Cannes a v roce 2006 mu byla v Cannes udělena cena za celoživotní přínos filmu – Carrosse d’Or. Ve stejném roce spolupracoval s Art Gallery of Ontario jako její hostující kurátor, kdy pro výstavu „Andy Warhol/Supernova: Hvězdy, Smrti a Katastrofy, 1962–1964“ vytvořil novátorský soundtrack v podobě audio průvodce s komentáři několika Warholových současníků ‒ mimo jiné Dennise Hoppera, filmové kritičky Amy Taubin a umělce Jamese Rosenquista. V roce 2008 se jeho film Moucha promítal v pařížském Théâtre du Châtelet a v losangeleské Opeře.

Výstavu celosvětově organizuje TIFF pod kurátorským vedením Pierse Handlinga a Noaha Cowana.

Partneři výstavy:

 

Visit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram