Přednášky pro veřejnost

 

Festival o duševním zdraví vás zve na přednášku a diskusi do městské knihovny na Smíchově 10. 9. 2020 od 16. hodin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PÉČE ZE VŠECH SIL

Jak nevyhořet na mateřské dovolené

Jsou na mateřské dovolené, mají zdravé děti, víceméně spokojené manželství. Přesto jsou věčně nevyspalé, unavené, často pláčou. Některé z nich pak s nepřítomnými pohledy bloumají po nákupních centrech. Žen, které postihne na mateřské dovolené syndrom vyhoření, je čím dál víc.

„Chtěla bych mít chvíli klid, řekla jsem si pro sebe. A pak to ticho, klid a tma opravdu přišly. Omdlela jsem,“ popisuje pětatřicetiletá Blanka Horešovská, jak se u ní před šesti lety poprvé projevil syndrom vyhoření. Tehdy měla doma dvouapůlletou dceru a tříměsíční mimino. Dnes už má děti tři, k tomu chová desítky želv a je jí o moc líp. Cesta k psychické pohodě ale nebyla snadná. „Doktoři – místo aby mě pořádně vyslechli – mi diktovali, jak mám žít. Říkali mi třeba: jste vyhořelá, protože s vámi dcera spí v posteli. Dnes je jí osm a půl, v posteli se mnou spí pořád, a vyhořelá nejsem.“

Diskuse se zúčastní také psycholožka Eliška Kodyšová, která se s příběhy vyhoření setkává ve své praxi, ale má i vlastní zkušenosti z doby, kdy se jí během čtyř let narodily tři děti.

Moderuje: Lucie Fialová

Vstup zdarma

 

Přednášky OKO I. / 2017 – 2019 /

27. září v prostoru generálního ředitelství Úřadu práce na Žižkově, proběhla přednáška Radkina Honzáka, psychiatra, nar. 1939, stále aktivního v ambulantní a lůžkové péči, který je znám svým jednoznačným příklonem k psychosomatickému myšlení, tedy bio-psycho-socio-spirituální koncepci. Děkujeme všem za rekordní účast i zajímavé otázky! 

[Best_Wordpress_Gallery id=“34″ gal_title=“Radkin LAST“]

5. Září, proběhla v prostoru Alta beseda s Filipem Tylšem o tom, jak mohou psychedelika pomoci v léčbě duševních onemocnění, ale i v běžném životě.  Filip Tylš nám prozradil nejčerstvější informace z výzkumu, svěřil se, co experimentování s psilocybinem a ayahuaskou dalo jemu samotnému a jak vypadá „první psychedelická pomoc“, kterou spolu s kolegy poskytuje na hudebních festivalech.

 

28. Srpna, v rámci OKO festivalu vol.5., se uskutečnilo v Kasárnách Karlín i setkání s Jeníkem Tylem. S autorem knihy Jednodušší je se zbláznit, se debatovalo o životě s bipolární poruchou.

25. 6. Začal program festivalu Na Dně v Kasárnách Karlín a to besedou s Bárou Žižkovou – Jsem „hraničář“.  Závěr večera obohatilo promítání filmu Narušení. 

Emoční nestabilita, impulzivní chování, neujasněné představy o sobě a vlastních cílech. To jsou základní symptomy takzvané hraniční poruchy osobnosti, kterou trpí asi 2% populace. Bára Žižková spolupracuje na několika projektech s cílem destigmatizace lidí s duševním onemocněním. Spolu s dalšími „hraničářkami“ založila stránky Nejsem psychopat, díky nimž snad další lidé s touto diagnózou snáze pochopí své pocity.  Bára o sobě říká: „Jsem nerozhodná a se spoustou zlozvyků, ale za rodinu a přátele bych dala ruku do ohně. Díky své diagnóze jsem konečně našla to, co mě baví a co chci dělat.“

sobota 28. 04., V rámci festivalu Na Hlavu, byl uveden film Paralelní životy doplněný o přednášku a panelovou diskuzi s Dr. Petr Winklerem, Dr. Danou Chrtkovou, MUDr. Ditou Prototopovou a Pavelem Novákem!

Paralelní životy musí žít většina lidí s duševním onemocněním, kdy vnitřní svět ukrývají před tím vnějším, jinak je u nás čeká stigmatizace, neúcta a v krajnosti izolace za zdmi ústavů. Film odkrývá cesty, jak řešit současný stav psychiatrické léčby v České republice. Za inspirací se autoři filmu vydávají do třech evropských zemí – Itálie, Švédko, Anglie, kde se s odstupem času ukazuje, jak byla proměna úspěšná. Film řeší i otázku deinstitucionalizace, která je jednou z pozitivních cest proměny.

 

Pondělí 26.02., v Pražském kreativním centru ( Staroměstské nám. 4/1, 110 00 Praha)

Přednáška s velmistrem Davidem Navarou o šachu a o duši.

S nejlepším českým šachistou a členem širší světové špičky, o vrcholovém šachu, ale i o duši, o hlavě a o tom, jak jdou dohromady psychiatrické diagnózy s meditováním nad čtyřiašedesáti černobílými políčky.

[Best_Wordpress_Gallery id=“17″ gal_title=“Prednaska s Navarou“]

 

Středa, 13. prosince, 10:00 Gymnázium Přípotoční, /Přípotoční 1337, Praha 10/

Promítání filmu :  Paralelní životy a diskuze s aktérem filmu

Pětačtyřiceti studentům 3. ročníku jsme promítli film Paralelní životy, který je dobrým úvodem do problematiky psychiatrické péče. A pak měli studenti možnost diskutovat s protagonistou filmu – Lukášem, který má schizofrenii.

Středa, 22. listopadu, od 19:00, Café V lese ( Krymská 15, Praha 10)

Přednáška : Filip Tylš  – Psychedelika v terapii a seberozvoji  

Velká část společnosti má psychedelika v jednom pytli s ostatními drogami a spojuje si je s mnoha negativními charakteristikami. Dnešní experimentální psychiatři přitom v psychedelických látkách opět spatřují prostředek, jak pomoci duševně nemocným, a to zejména těm, kterým konvenční léčba pomoci nedokáže.

„Psychedelika mohou být pro psychiatrii tím, čím je mikroskop pro biologii či dalekohled pro astronomii.“ (prof. Stanislav Grof v roce 1975)

8. října v rámci OKOfestu vol. 2 , Petrohradská kolektiv, (Petrohradská Petrohradská 13, Praha 10)

Přednáška : Craig Lewis

V rámci OKOfest vol2 – Utišíme hlasy, proběhla přednáška celosvětově uznávaného spisovatele a aktivisty Craiga Lewise, který nabádá ty, kteří bojují s duševními chorobami, aby uznali kontrolu kterou mají nad svým životem. Sám se považuje za „přeživšího psychiatrickou péči“ a sdílením vlastních zkušeností povzbuzuje posluchače k přijetí sebe, i vydání se na cestu dál.

Středa 20. září, 19:00, Vondráčkova posluchárna Psychiatrické kliniky (Ke Karlovu 11, Praha 2)

Beseda na téma: Když mámu bolí duše

Hosté: Markéta Sedláčková a Barbora Lacinová

Duševní nemoc bolí vždycky. A není lehké se s ní naučit žít. Jsou ale chvíle, kdy je situace ještě tak nějak horší. Třeba když se vám narodí první syn a místo, abyste ho chovala, kojila a koupala, mávala mu nad obličejem chrastítkem a lechtala ho na bříšku, skončíte na půl roku v léčebně. Nebo když máte dva kluky školáky, co už se sice chovat nechtějí, ale potřebují mámu, která jim bude fandit na fotbale a doučí je zlomky.

O tom, co všechno prožívají mámy, které bojují s duševním onemocněním, budou debatovaly Bára Lacinová a Markéta Sedláčková.

Středa 13. září, 19:00, Vondráčkova posluchárna Psychiatrické kliniky (Ke Karlovu 11, Praha 2)

Radkin Honzák: Humor jako lék na duši

„Smích je exploze emoce radosti a je pro náš organismus velice zdravý, protože přináší prospěch tělesný (snížení stresu, zlepšení imunity, relaxace, zklidnění organismu, protibolestivý účinek) i psychosociální: společný smích lidi sbližuje, otupuje hrany agresivity, činí společenství pevnější a odolnější.“ – Radkin Honzák

Záznam přednášky z dílny STUDIA 27 naleznete ZDE.

 

Visit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram