Pro novináře

kontakt PR

Blue Gekko, Janka Kellerová, email: janka@bluegekko.cz

M: (+420) 604 339 115

1TZ ke stažení zde:

Výstava SVĚTY ČESKÉ ANIMACE

její historie, současnosti i budoucnosti

Animované filmy nás provázejí od dětství, snad proto, že dokáží kouzelně oživit i jinak neživé věci. Ale co to vlastně animace je? Co všechno se dá animovat a kdy vlastně animace vznikla? Jak a díky komu se zrodily všechny ty fascinující pohádky, filmy a večerníčky? Nejen na tyto otázky odpovídá blížící se výstava SVĚTY ČESKÉ ANIMACE.

Do filmové kuchyně a zákulisí ateliérů zveme všechny malé, větší i ty největší a to za pár týdnů, na počátku února. Hala č. 17 v historické holešovické tržnici se do té doby změní ve filmovou scénu, jakož i netradiční výstavní prostor, kde vám ukážeme různé animační techniky, optické iluze i historické kamery, řadu originálních kreseb, obrázkových scénářů, loutek, rekvizit, dekorací a ukázky z animovaných filmů i počítačových her. Provázet jimi budou pochopitelně ti nejzasvěcenější – tedy sami tvůrci, kreslíři, animátoři a vyprávěči příběhů – nejčastěji při besedách, setkáních a workshopech. Na ty nejmenší návštěvníky pak čeká zóna České televize.

Těšit se lze na projekce 140 českých „Best Of“ animovaných filmů, jakož i na originální instalaci nazvanou „Cesta českého animátora od minulosti k budoucnosti“. Na té se podílely významné osobnosti animované tvorby (Jiří Bárta, Pavel Koutský, Michal Žabka, Galina Miklínová, Jan Balej, Daria Kaščejeva, Denisa Grimmová, Kristina Dufková, Noro Držiak a řada dalších).

Hlavním kurátorem výstavy je režisér Jan Bubeníček, který loni zazářil celovečerním animovaným filmem Myši patří do nebe nominovaným na evropského Oskara a spolu s ním garantují ojedinělý projekt filmový dramaturg a pedagog FAMU Jiří Kubíček, scénárista Edgar Dutka a producentka Zuzana Bukovinská.

Pražská tržnice, Holešovice, hala č. 17
3.února – 3.července 2022
otevírací doba Po – Pá: 9.00 – 18.00 hod., So – Ne: 10.00 – 20.00 hod.

Radio spot: