Jiný vzduch

10. 2.  – 14. 4. 2012

STAROMĚSTSKÁ RADNICE
Staroměstské náměstí 1
Praha 1

Rozsáhlá retrospektivní výstava Skupiny česko – slovenských surrealistů a jejích zahraničních        hostů představila výtvarnou, dosud nevystavenou tvorbu za období 1990 – 2011 s důrazem na současnější tvorbu a mladší autory. Zahraniční účast pak zastupovali autoři z Francie, Británie, Švédska, Rumunska, Řecka a USA a potvrdili tak mezinárodní rozměr surrealistické činnosti. Návštěvníci měli možnost poznat exkluzívní výběr surrealistických děl a množství nejrůznějších výtvarných technik – velkoformátové grafiky, akrylové malby, sochy a objekty, instalace, ale také fotografie, texty, kombinované techniky a koláže.
Kurátorská rada ve složení Jan Švankmajer, Martin Stejskal, Bruno Solařík, František Dryje, navrhla koncepci výstavy speciálně „na míru“ prostoru Staroměstské radnice. Originální rozvržení všech tematických celků nabídlo návštěvníkům unikátní pojetí mezinárodní tvůrčí spolupráce, a zároveň odkázalo na to, co Prahu ve světě proslavilo nejvíce – magický genius loci.

KONCEPCE VÝSTAVY
Výsledkem koncepce, kterou kurátorská rada navrhla speciálně pro prostor Staroměstské radnice, bylo několik významově propojených tématických celků, tvořících jakousi osmicípou hvězdici. Každá její osa – tématický celek – obsahovala dva póly:

Sen – Skutečnost
Tento střet utvářel instalační jádro výstavy a sestával ze souhrnu objektů dvou odlišných druhů: objektů nalezených (realita jako zdroj snu) a objektů snových (sen jako zdroj reality). Objekty byly opatřeny cedulkami s udáním jeho povahy jako
v přírodopisném kabinetu, ale v přeludně promíchané instalaci. Tím došlo k magickému zrušení hranice mezi snem a skutečností.

Éros – Thanatos
Dravá volnost erotismu versus přísná neodvolatelnost osudu. Jejich syntéza utváří pudově-osudovou ambivalenci: znepokojivé vzrušení.

Krystalizace – Ironie
Smrtelně vážné obrazy básnické intuice, vzývající zázračno versus bezohledně výsměšné vize, nerespektující nikoho a nic. Jejich syntéza utváří jednotu destrukce a konstrukce v tvůrčích základech přírody i člověka.

Srozumění – Podvratnost
Samovolná tvůrčí přitažlivost spřízněných duchů v prostoru a čase versus samovolné odpuzování všeho, co imaginaci ničí, od všeho, co ji oživuje. Jejich syntéza utváří gravitační jednotu dostředivých a odstředivých sil imaginace.

Nadreálné v reálném – Reálné v nadreálném
Zdroje emocí v té nejsamozřejmější skutečnosti versus ozvláštnění reality do nejbizarnějších fantomů a mýtů. Jejich syntéza utvoří dialektiku reality a legendy: imaginace reality, hmatatelnost přízraků.

K těmto tématům byly představeny ucelené soubory děl, jejichž výběr doplnily nové realizace z posledního období, které autoři vytvořili speciálně pro tento projekt. Tak došlo k celkovému propojení a výstava tedy nebyla jen úzce retrospektivní.

Výběr autorů Skupiny: Karol Baron, Leonidas Kryvošej, Albert Marenčin, Přemysl Martince, Alen Nádvorníková, Kateřina Piňosová, Bruno Solařík, Martin Stejskal, Eva Švankmajerová, Jan Švankmajer a další.
Výběr zahraničních autorů: Bill Howe, Kathleen Foxová, Ody Sabanová, Stephen Clark, Mimi Parent, Guy Girard, Bruno Jacobs, aj.

K výstavě byl vydán reprezentativní dvojjazyčný barevný katalog reprodukcí, doplněný odbornými texty a volnou tvorbou. Součástí tohoto výstavního projektu byl také rozsáhlý doprovodný program, zahrnující filmové projekce, autorská čtení, divadelní představení, odborné diskuze a další kulturní akce.

KATALOG KE STAŽENÍ ZDE

 

Visit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram