Art4PSY

SOCIÁLNÍ ZAČLEŇOVÁNÍ OSOB SE ZKUŠENOSTÍ S DUŠEVNÍM ONEMOCNĚNÍM PROSTŘEDNICTVÍM UMĚNÍ

PRAHA – ATÉNY – BRUSEL

Projekt ART4PSY se zabývá tématem sociálního vyloučení (a ve většině případů také výrazného snížení životní úrovně) lidí trpících psychickými poruchami.

Cílem projektu je upozornit veřejnost na fakt, že duševně nemocní tvoří početně významnou část naší společnosti, a že problém sociálního vyloučení této skupiny je problémem nás všech. Projekt bude realizován v Praze, Athénách a Bruselu a skládá se ze čtyř částí: vývoj unikátního divadelního představení (scénář, casting, nazkoušení), výstava, divadelní festival, dokumentární film. Art Movement je partnerskou organizací projektu a výrazně se podílí na všech částech projektu.

Hlavní organizátor – PEPSAEE: PanHellenic Association for Psycho-social Rehabilitation and Work Integration, ŘECKO

Partner – THEOFANIS ALEXANDRIDIS Kai Sia EE, ŘECKO

Partner – L´APPETIT DES INDIGESTES, BELGIE

Partner – ART MOVEMENT, Z.S., ČESKÁ REPUBLIKA

 • A jdeme do finále, tady se můžete podívat na trailer – upoutávku k podzimním festivalům:
 • Na programu pátého mezinárodního meetingu ( 28.6.2021, online) byla příprava podzimních dvoudenních festivalů, během kterých představíme ve všech třech zemích nové divadelní představení (live i online). Součástí festivalu bude výstava děl zapojených malířů a fotografů, představení digitální knihovny a toolkitu. Nahrávky divadelních představení budou součástí vznikajícího dokumentu.
 • Další mezinárodní meeting (v pořadí již čtvrtý) jsme se 22.10.2020 opět potkali pouze online. Společně jsme pracovali na dokončení scénářů pro divadelní představení, představili jsme dosavadní výsledky práce skupiny fotografů a malířů a finalizovali jsme struktru toolkitu. Velkou část diskuse zabralo sdílení poznatků všech partnerů s online zkouškami (přenos zkušeností z online prostoru do scénáře, atd.).
 • Během pandemie jsme v souladu se všemi opatřeními omezili  “živé” divadelní zkoušky a soustředili se na spolupráci on-line formou. Vytvořili jsme draft metodiky práce s naší cílovou skupinou pro Art4PSY Toolkit (příklady dobré praxe a metodiky sociálního začleňování osob se zkušeností s duševním onemocněním prostřednictvím uměleckých aktivit z celé Evropy), připravovali jsme další verzi divadelního scénáře a věnovali se vyhledávání odborných textů pro Toolkit. Ve spolupráci v partnery vznikl již třetí  newsletter, který si můžete stáhnout zde. Pro spolupracující organizace nabízíme možnost zapojení do výzkumu příkladů dobré praxe, stačí vyplnit krátký dotazník na této adrese.
 • Třetí mezinárodní meeting, původně plánovaný na 12 – 13.3.2020 do Bruselu byl kvůli omezením spojeným s nákazou koronavirem zrušen, přesto průběžně pokračujeme na přípravě scénáře pro divadlo a tréninkem umělců ve fotografické a malířské skupině. Belgičtí a řečtí partneři shromažďují nahrávky z divadelních zkoušek pro přípravu dokumentu, který bude představen v samotném závěru projektu. Aktuální je druhý společný newsletter, který je opět dostupný jak pro čtení online, tak ke stažení (zde).
 • Spolupráce po říjnovém meetingu pokračovala přípravou společného divadelního představení, které vyvrcholí mezinárodním divadelním festivalem v polovině roku 2021, během kterého bude promítán také dokument z průběhu projektu. Řecký partner vytvořil první společný newsletter, který je dostupný online a kratší verzi se základními informacemi o projektu (ke stažení zde).
 • Pro druhý mezinárodní meeting (14 – 15.10.2019, Praha) jsme ve spolupráci s režisérkou Klárou Jakubovou, Henrym Žuchou a choreografkou Berak Yedek připravili praktický workshop k natáčení dokumentárního filmu + divadelní pohybovou improvizaci. Pro další část meetingu každý partner připravil prezentaci se shrnutím výsledků za uplynulý půlrok a OMEGATECH představil web, kde se budou vytvářet profily umělců, zapojených do projektu. PEPSAEE informovalo o nově vzniklých sociálních sítích projektu: YOUTUBE,  Twitter. Hlavním komunikačním kanálem nadále zůstává FACEBOOKová stránka projektu.
 • Na jaře 2019 jsme vytvořili krátký propagační leták se základními infomacemi o projektu: viz leták jaro 2019.
 • První mezinárodní (kick-off) meeting se konal 14 – 15.1.2019 v řeckých Aténách, měli jsme příležitost osobně poznat partnery z řecké organizace PEPSAEE a OMEGATECH a belgického divadelního souboru Compagnie L’appétit des Indigestes. Probrali jsme jednotlivé aktivity projektu a harmonogram a odsouhlasili postup pro následujících 6 měsíců. Na závěr nám řečtí partneři ukázali velkorysé zázemí pro práci se svými klienty, včetně divadelní scény, malířského atelieru a knihovny.
 • Výstava Dušetaje:
  „Je z nich cítit malířská radost i kreslířská chuť a v celku charizmatické umělecké sebevyjádření. Každý z umělců má svůj dušetaj , svět tajemství a fantazie. Svá jemná, temná, hluboká a neprobádaná zákoutí duše, ke kterým se nebojí opakovaně přiblížit, ale dokonce je i s velkou chutí stále důkladně prozkoumávají. Výstava představí aktivní a úspěšné umělce jakými jsou autorka komiksů Toybox nebo absolvent AVU Jan Harant, ale i méně známé výtvarníky, pro něž je malování úlevou od chronických psychických obtíží.”   
                                                                                                                    Klára Jakubová, kurátorka