TOMÁŠ ZUDA – SPIRITUÁLNÍ BYPASS

Tomáš Zuda

Spirituální bypass – odvrácená cesta sebepoznání.

Co má společného spirituální bypass s odmítáním reality? Proč je důležité umět duchovní bypass rozpoznat?

„Toto téma je historicky přítomno neustále. Jde o využití mechanismů popření, racionalizace, které lidé běžně používají i v jiných situacích, ale protože se to netýká spirituality, nenazýváme to spirituální bypass. Zajímavé je, že pokud vnímáte svět pouze racionálně, tak tím pádem říkáte, že jste ochotni vnímat pouze to, co jste schopni pochopit”, popisuje psycholog a terapeut Tomáš Zuda.

Kolikrát jste od někoho slyšeli: ,,Všechno je tak, jak má být“ Zvedá vás tato věta ze židle? Nebo ji s pokorou za každých okolností přijímáte?

„Často hledáme duchovní příčiny i tam, kde to nedává smysl. Mám speciálně rád jako příklad – “parkovací anděly”. Není to nic zlého a problematického, dokud si z toho dovedeme udělat legraci. Ve chvíli, kdy se kvůli tomu dokážeme pohádat. „Ty si dostatečně nepožádal “parkovacího anděla” a teď tady jezdíme a nemáme, kde zaparkovat!,” tak v tom případě se již jedná o spirituální bypass”, říká Zuda.

A co odvolávání se na karmu, osud, anděly, horoskopy…. a jiné spirituální útěky? Bezmezná víra nebo pouhý strach převzít zodpovědnost za sebe a za svůj život?

„Je zde škála lidí – od těch úpěnlivých, zarytých racionalistů, kteří odmítají spiritualitu a její zásadní místo v životě člověka – až po lidi, kteří naopak odmítají všechno jiné, než je spiritualita.”

Spirituální bypass je běžná věc a může potkat kohokoliv z nás.
„Nejdůležitější je uvědomit si a přiznat si, že se mě to také týká. A někdy je dobré se zamyslet, zda by nestálo za to, provést určité změny v životě. Např. změnit okruh lidí, s kterými trávíme čas apod.,“ dodává Zuda.

Je spiritualita v dnešní době přeceňovaná nebo jde o podstatnou součást zdravé duše? To vše a spoustu dalšího se dozvíte v našem novém podcastu OK(n)O do duše. Hostem je psycholog a terapeut Tomáš Zuda.

Autor a moderátor: Michaela Všetečková
Foto: Hana Kontriková

Celý rozhovor:

Visit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram