Výlet do animovaného světa

Doprovodný program v rámci výstavy Světy české animace přináší návštěvníkům celou řadu odlišných (časově, zážitkově, odborně) aktivit tak, aby si z nich každý mohl vybrat tu nejzajímavější variantu. Možné jsou i kombinace, např. u škol oblíbená prohlídka + animační dílna. Níže se můžete podívat na anotace programu a v prokliku v nadpisu každé aktivity na delší info, včetně audio ukázek. Doporučujeme všem animačním nadšencům !KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY PŘO ŠKOLY I PRO VEŘEJNOST


Týká se spodního patra výstavy, alias vysvětlení animačních technik od naprostých základů po jednoduché a srozumitelné nastínění rozdílů mezi jendnotlivými technikami.
Začíná se u vstupu výstavy od historie, představíme Vám optické hračky jako zeotrop a flipbooky a poté postoupíme k výrobě animovaného filmu v 9 ti krocích. Dozvíte se, jak se námět rozpracuje do literárního scénáře, jak se pracuje se storyboardem, co je to animatik, kolik výtvarných návrhů musí vzniknout před samotnou výrobou a jak se pracuje v samotném animačním a zvukovém studiu, střižně a k čemu se používá triková postprodukce. A pak už se přesuneme k technikám (pod a před kamerou, CG technikám), kde si na známých filmových ukázkách vysvětlíme rozdíly v procesu vzniku. A závěrem pocta jednomu z nejznámějších, ne-li nejzářivějšímu jménu české (československé) animace – Karlu Zemanovi.
Naše průvodkyně přizpůsobí obsah věku návštěvníků a mohou přednášet v českém a anglickém jazyce.


ANIMAČNÍ WORKSHOPY


Připravují je odborníci z Aeroškoly, kteří mají pro Vás a Vaše děti připravené různé typy materiálů k animaci. Pracuje se s moderní technikou a lektoři Vás seznámí s postupem výroby a pak Vám budou nápomocni, až budete pracovat samostatně. Na tuto aktivitu si vyhraďte více času, budete totiž překvapeni, jak je časově náročné vyrobit si pár sekund vlastního animovaného filmu.PŘEDNÁŠKY S AUTORY ANIMOVANÝCH FILMŮ


Přednášky jsou určeny návštěvníkům, kteří již mají základní přehled a touží si svoje znalosti prohloubit. Budou se totiž potkávat s žijícími autory, kteří se nebudou zabývat vysvětlováním základů, ale budou představovat svoje nejnovější práce. Součástí je také diskuse s prostorem na Vaše otázky k tvůrčímu procesu, atd. V rámci přednášky obvykle nechybí projekce, pracovní ukázky, loutky a další exponáty.
Zde ukázka z přednášky našich kurátorů, autorské dvojice Jana Bubeníčka a Denisy Grimmové, kteří 25.5.2022 přednášeli o svém divácky úspěšném i kritikou oceňovaném filmu Myši patří do nebe.


ČASOPIS


Přestože se o české animaci mluví jako o jedné z našich výkladních skříní, málokdo ve skutečnosti ví, co to animace vlastně je a jak funguje. Většina lidí vnímá českou animaci jen prostřednictvím televizních večerníčků a několika málo klasických a pár současných filmů, nerozezná od sebe kreslený, loutkový nebo třeba v počítači vyrobený film. Přitom animace je obrovský vesmír plný překvapivých zákoutí a pestrých světů, obývaných bezpočtem nejroztodivnějších postav. A na pozadí těchto světů se pohybuje řada neviditelných, pomalu a trpělivě pracujících obřích bytostí – animátorů. A ještě hlouběji v šeru ateliérů na vše dohlížejí režiséři a scénáristé, střihači, zvukaři, kameramani a spousta dalších zvláštních tvorů. A o těch všech pojednává právě Oživovatel.
Doprovodný program se koná pod záštitou doc. PhDr. Mikuláše Beka, Ph.D., ministra pro evropské záležitosti.

Visit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram