Světy české animace

Termín konání: 3.2.2022 – 3.7.2022
Místo: hala 17 holešovické Tržnice, Praha 7
Záštita: hlavní město Praha, ministerstvo kultury ČR
Podpora: městská část Praha 7


Po úspěšných realizovaných zahraničních výstavách ( 2014 – Tim Burton a jeho svět, 2016 – Evolution: David Cronenberg, 2019 – Pixar – 30 let animace) si Art Movement vybral k realizaci výstavu ryze českou , o které je přesvědčen, že si zaslouží své ucelené představení v hlavním městě Praze.

Na přípravě výstavy o českém animovaném filmu za dobu 1945 – 2020 se aktuálně podílí přední čeští animátoři a filmoví tvůrci v čele s Janem Bubeníčkem (další členové prof. Jiří Kubíček, prof. MgA. Edgar Dutka, Mga. Zuzana Bukovinská, Mgr. Daniela Kramerová a další) za spolupráce s osvědčenou výstavní architektkou Martinou Károvou. Architektonická koncepce spojí tvorbu s interaktivními prvky a edukativními workshopy tak, aby byla pro diváky co nejpřitažlivější.

Výchozím bodem pro vznik rozsáhlé výstavy byla skutečnost, že ačkoliv se o dějinách i současnosti české animace mluví jako o jedné z našich výkladních skříní, málokdo ve skutečnosti dobře zná díla významných autorů a rozumí principům různých animačních technik. Přestože i v současnosti jde o jeden z oborů, ve kterých se můžeme prezentovat světovými úspěchy, neexistuje významná stálá expozice české animace ani velké výstavní projekty představující historii a současnost i techniky a principy animace.

V jednotlivých sekcích za minimálního textového doprovodu návštěvníkům proto ukážeme bohatou a světově oceňovanou historii českého animovaného filmu (Zeman, Týrlová, Trnka, Brdečka, Pojar, Švankmajer..) a neméně zajímanou současnost (Klimt, Balej, Držiak, Pavlátová, Kaščejeva, ad.). Dále představíme nejzajímavější artefakty z příprav filmů jako jsou loutky, původní výtvarné návrhy, kulisy, dekorace, plakáty a mnoho dalšího.

Součástí prostoru bude studovna s  možností shlédnutí animáků v jukeboxech, kavárna včetně obchodu s oborovou literaturou a dětský koutek s hernou. V rámci doprovodného programu nabídneme workshopy pro nejmenší, komentované prohlídky, pásma projekcí, přednášky a besedy s tvůrci. Výstava je určena žákům, studentům, rodinám s dětmi  a všem kterým na české animaci záleží.

Nad výstavou převzali záštitu:  ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek a radní hlavního města Prahy Hana Třeštíková

partneři výstavy: