Světy české animace

 

Předběžný termín konání: únor 2022 – červen 2022
Místo: hala 17 holešovické Tržnice, Praha 7
Záštita: hlavní město Praha, ministerstvo kultury ČR

Po úspěšných realizovaných zahraničních výstavách ( 2014 – Tim Burton a jeho svět, 2016 – Evolution: David Cronenberg, 2019 – Pixar – 30 let animace) si Art Movement vybral
k realizaci výstavu ryze českou,             o které je přesvědčen, že si zaslouží své ucelené představení v hlavním městě Praze.

Výstava o českém animovaném filmu za dobu 1945 – 2020, na jejíž přípravě se podílí přední čeští animátoři a filmoví tvůrci.

Kurátorský tým v čele s hl. kurátorem výstavy Janem Bubeníčkem (kurátorská rada: prof. Jiří Kubíček, prof. MgA. Edgar Dutka, animátorka Maria Procházková, Mga. Zuzana Bukovinská) provede výběr exponátů a filmů z kolekcí Národního muzea, Národního filmového archivu, České televize, Muzea loutkářských kultur v Chrudimi, Filmových ateliérů Zlín a řady soukromých sbírek. O atraktivní instalaci animačních světů se postará architektka Martina Kárová. Celý prostor bude výtvarně dotvořen originálními nástěnnými kresbami řady současných. Výstavu průběžně doplní tematické workshopy, organizované komentované prohlídky pro školní skupiny a koncipovaná pásma projekcí animovaných filmů.

Klademe si za cíl vzbudit zájem o animaci jako takovou – nejen o filmy, ale i o proces jejich vzniku. Ukážeme animaci jako kouzlo oživení neživého, báječnou iluzi vzniklou spojením spousty statických obrázků střídajících se za sebou kosmickou rychlostí do jediného živoucího celku, který divák vnímá jako příběh. Propojuje čirou fantazii s technikou a řemeslem. I obyčejná tužka a papír nebo dokonce pouhá hromádka písku díky ní mohou být v povolaných rukou nástrojem stvořitelů nových vesmírů.

Jiří Trnka, Karel Zeman, Hermína Týrlová, Břetislav Pojar, Jiří Barta, Jan Švankmajer a Jiří Brdečka –    to je jen krátká ukázka těch nejznámějších autorů, které na výstavě uvidíte. Představíme různé techniky animace, ukázky z filmů, seriálů i krátké a studentské filmy. Architektonická koncepce spojí tvorbu s interaktivními prvky a edukativními workshopy tak, aby byla pro diváky co nejpřitažlivější. Výstava je určena žákům, studentům, rodinám s dětmi, a všem, kterým na české animaci záleží.

Nad výstavou převzali záštitu:  ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek a radní hlavního města Prahy Hana Třeštíková

partneři výstavy: